بررسی اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و مزایای آن برای زوجین

مشاوره پیش از ازدواج زیرمجموعه‌ای از مشاوره زوج‌ها بوده و هدف از آن رسیدگی به مشکلات میان زوج‌های جوانی است که قصد ازدواج دارند. مشاوران با ارائه چنین خدماتی به زوج‌ها برای ایجاد یک رابطه پایدار و شناخت روحیات یکدیگر کمک می‌کنند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و عملکرد چنین مشاورانی با ما همراه باشید.

انواع مشاوره پیش از ازدواج

انواع مختلفی از مشاوره وجود دارد و بسیاری از آن‌ها در هر مرحله از رابطه زوج‌ها از جمله پیش از ازدواج به کار برده می‌شوند. بیشتر مشاوران در رویکرد خود یکپارچه عمل می‌کنند ولی بسته به نیاز‌های منحصر به‌فرد مراجعانشان امکان دارد چندین روش درمانی را با هم ترکیب کنند.

بررسی اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و مزایای آن برای زوجین

بعضی از انواع مشاوره که ممکن است درمانگر از آن‌ها استفاده کند، شامل موارد زیر هستند:

روش گاتمن

روش گاتمن شامل انجام یک ارزیابی دقیق از شما و شریک زندگی‌تان و سپس استفاده از یک چارچوب درمانی برای رسیدگی به مشکلات است. این شکل از درمان با هدف بهبود کیفیت دوستی بین شما و همسرتان عمل می‌کند و می‌تواند به ساخت یک رابطه قوی تر کمک کند.

مشاوره مبتنی بر عواطف

این روش، نوعی درمان کوتاه‌ مدت است و هدف آن سو دادن به وابستگی و پیوند بین شما و همسرتان است که ارتباط بین زوج‌ها را بهتر می‌کند.

مشاوره بر پایه پویش‌شناسی روانی

مشاوره روان‌پویشی مسائل اساسی که چرخه‌های تعامل را جهت می‌دهند، بررسی می‌کند. شناسایی و رسیدگی به عواملی مانند نیاز شما به صمیمیت، عشق و قدردانی و همچنین ترستان از رها شدن و مورد قبول نبودن می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کرده و بشناسید.

تکنیک‌های مشاوره

در مراحل اولیه مشاوره پیش از ازدواج، شما و همسرتان به‌صورت جداگانه و سپس با هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرید. در طول دوره مشاوره، هر دوی شما تشویق می‌شوید تا تجربیات و اتفاق‌های مهم زندگی‌تان را در میان بگذارید. این روش انتظارها و انگیزه‌های شما از رابطه را مشخص می‌کند.

مشاوره پیش از ازدواج شامل بحث در مورد جنبه‌های مهم ازدواج مانند برنامه‌ریزی مالی، نقش هر فرد در ازدواج، تصمیم‌گیری‌ها، روابط خانوادگی، تصمیم برای بچه‌دار شدن و … نیز هست.

ارزیابی شما و شریک زندگی‌تان

مشاور اغلب از شما و همسرتان می‌خواهد پرسش‌نامه‌هایی را جداگانه پر کنید تا مشخص شود که چه احساسی نسبت به یکدیگر و چه انتظاراتی از رابطه‌تان دارید. این پرسش‌نامه‌ها به مشاور کمک می‌کند تا نقاط قوت، ضعف و مشکلات احتمالی شما را شناسایی کند.

در میان گذاشتن اتفاق‌ها و تجربیات زندگی

مشاوره پیش از ازدواج شامل شناسایی و کشف اتفاق‌های مهم زندگی و تجربیات اولیه دوران کودکی است که بر رابطه و شیوه ارتباط هر یک از افراد با دیگری تاثیر می‌گذارد.

مطرح کردن مسائل مهم

مشاور فرصتی را برای گفتگو در مورد چندین جنبه مهم ازدواج و زندگی مشترک فراهم می‌کند. مباحثی که در زیر آورده‌ایم مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسائل میان زوج‌ها هستند.

بررسی اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و مزایای آن برای زوجین

مسائل مالی

پول یکی از استرس‌زاترین و بحث‌برانگیزترین مسئله برای زوج‌ها است. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد شیوه مدیریت مالی از قبل، می‌تواند به جلوگیری از بروز مشکلات در آینده کمک کند.

باورها، ارزش‌ها و مذهب

در میان گذاشتن عقاید، ارزش‌ها و احساسات مذهبی با شریک زندگی‌تان به بالا بردن درک و احترام متقابل کمک می‌کند.

نقش افراد در رابطه

پیش از آن‌که به مشکل بر بخورید در مورد نقش هر یک از افراد در رابطه به گفتگو بپردازید. مشخص کنید هر یک از شما چه وظایفی را بر عهده می‌گیرد.

فرزندان

زوج‌ها گاهی بعد از ازدواج متوجه می‌شوند که در مورد بچه‌دار شدن با‌هم موافق نیستند. تصمیم‌گیری برای احتمال فرزندآوری را به قبل از ازدواج موکول کنید.

مشاوره پیش از ازدواج چه کمکی به شما می‌کند؟

مشاور می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا برای زندگی مشترک آماده شوید. در زیر بعضی از جنبه‌هایی را که مشاوره پیش از ازدواج در رابطه با آن‌ها کمک می‌کند، آورده‌ایم.

درک کردن شریک زندگی

مشاور به شما کمک می‌کند تا به درک بهتری از یکدیگر برسید. همچنین می‌تواند به شما در درک بهتر باورها، ارزش‌ها، انتظارها، انگیزه‌ها و اولویت‌های شریک زندگی‌تان کمک کند.

برنامه‌ریزی برای آینده

مراجعه به یک مشاور پیش از ازدواج به شما در برنامه‌ریزی برای زندگی مشترکتان در آینده کمک می‌کند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

خدمات مشاوره پیش از ازدواج به‌صورتی طراحی شده است که شما و همسرتان را با راهکار‌هایی برای هدایت زندگی مشترک آشنا کند. بعضی از مزایای این نوع مشاوره شامل موارد زیر است:

ارتباط سازنده را بیاموزید

یکی از جنبه‌های اصلی استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج، ارتباط است. در این بخش افراد یاد می‌گیرند که موضع خود را آزادانه مشخص کنند.

مهارت‌های حل مشکل را یاد بگیرید

مشاوره پیش از ازدواج به شما و شریک زندگی‌تان، مهارت‌های حل مشکل را می‌آموزد. ممکن است در ابتدا برقراری ارتباط به درگیری منجر شود اما با گذشت زمان، زوج‌ها می‌توانند گفتگوهای سازنده‌تری داشته باشند.

روی جنبه‌های مثبت تمرکز کنید

چنین خدماتی در شناساندن جنبه‌های مثبت افراد به یکدیگر و کمک به نادیده‌گرفتن جنبه‌های منفی و آزار‌دهنده نقش به‌سزایی دارد.

رفتارهای مخرب را کنار بگذارید

مشاور رفتارها و صفات ناسالم در یک رابطه را شناسایی کرده و به شما در اصلاح آن‌ها کمک می‌کند.

ترس‌ها و شک‌هایتان را کاهش دهید

اگر شما یا شریک زندگی‌تان در مورد زندگی زناشویی مضطرب هستید، مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا مسائل مهم را مطرح کنید و به حل آن‌ها بپردازید.

بررسی اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و مزایای آن برای زوجین

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

هنگامی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت می‌کنید، ممکن است متوجه شوید به جلسات جداگانه‌ای نیاز دارید تا با مسائلی که در جلسات مشترک با آن مواجه شده‌اید، مقابله کنید. زوج‌درمانی معمولا واکنش‌ها و تجربیات شخصی غیر‌منتظره‌ای را آشکار می‌کند که تا پیش ‌از ‌این از وجودشان بی‌اطلاع بودید.

همچنین شایان ‌ذکر است، در‌ حالی ‌که هدف مشاوره پیش از ازدواج کمک به تقویت پیوند بین شما و همسرتان است، می‌تواند تفاوت‌های عمده‌ای را در شخصیت یا انتظارهای شما آشکار کند.

سخن نهایی

مشاوره پیش از ازدواج نیازمند مشارکت هر دو طرف است. بنابراین باید جلسات مشاوره خود را در زمان و مکانی برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در آن‌ها شرکت کنید. اگر همسرتان از انجام این کار سر باز می‌زند، توضیح دهید که چرا این جلسه‌ها برای شما مهم است و دنبال رسیدن به چه اهدافی هستید.

مقالات مشابه

تگ‌های پست
دسته‌بندی‌‌ پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *